Nikto mu neveril, no on dokázal šokovať. 5 najdôležitejších dôvodov, ktoré stoja za Pirátovým víťazstvom nad Vémolom.

Od jedného z najväčších prekvapení v historií domácej MMA scény ubehlo už niekoľko dní, no pre fanúšikov a odborníkov je víťazstvo Piráta Krištofiča nad Karlosom Vémolov v O2 aréne stále tou najhorúcejšou témou. Práve preto som sa rozhodol, že sa pokúsim v stručnosti poukázať na 5 najpodstatnejších dôvodov, ktoré stoja za víťazstvom rodáka z Bernolákova nad žijúcou legendou bojovej scény.

Výborná taktika

Zrejme každý zápasník domácej scény, ktorý sa pripravoval na zápas s Karlosom vedel, čo od neho môže v zápase očakávať a aj to, že je potrebné udržať súboj čo najdlhšie v postoji. Doteraz sa však našli len dvaja muži, ktorí boli schopní presadiť si v dueli s českou legendou svoju taktiku a natriafať ho v postoji. Po Oktagone 51 sa k nim pridal aj Pirát, ked nie lenže výbornou obranou proti takedownoch cez thajský klinč nedovolil súperovi preniesť boj na zem. V postoji už zverenec Attilu Végha vedel čo má robiť a nezdráhal sa ani pustiť do prestrelky, kde využil svoj dobrý pohyb a oko, z čoho konieckoncov pramenilo aj jeho rýchle ukončenie.

Netrápil sa s váhou

Súboj dvoch starých rivalov sa uskutočnil v dohodnutom vahovom limite do 88 kilogramov, ktorý zdanlivo zvýhodňoval Vémolu, kedže nemusel absolvovať až tak náročné zhadzovanie. Podľa videí  umiestnených na sociálnych sieťach českého zápasníka aj samotnej organizácie preňho ani dosiahnutie tohto vahoveho limitu nebolo prechádzkou ružovou záhradou. To ale rozhodne nebol prípad Piráta, ktorý podľa vlastných slov do požadovanej váhy zhodil bez väčších problémov, čo sa prejavilo aj na jeho sile a kondície v úvode zápasu.

Zle zvolený gameplan Terminatora

Tak, ako zvolil Pirát na zápas výbornú taktiku, Terminátor v tomto smere rozhodne dobre nevybral. Už od začiatku prvého kola sa nevyhýbal boji z blízka a nešiel si pre takedown tak nekompromisne, ako vo väčšine svojich zápasov. V tomto smere môžeme hovoriť o istej paralele so zápasom storočia, v ktorom Vémola takisto nerešpektoval silu súperových úderov a doplatil na to rovnako tvrdým ukončením.

Víťazná mentalita

Za úspešným výsledkom v zápase takéhoto významu stojí bezpochyby aj správne nastavenie mysle a víťazná mentalita. Tú ukázal Pirát už na vážení, kde bolo z jeho prejavu cítiť zdravé sebavedomie a presvedčenie o vlastných schopnostiach. To, že sa 34 ročný Slovák neprišiel zápasu s Vémolom len zúčastniť ukazoval už od prvej sekundy, keď sa neuchytil k prílišnej defenzíve a nesústredil sa len na súperove pokusy o takedown. Aj napriek niekoľkým tvrdým úderom Vémolu, ktoré by po jeho rekordne rýchlom ukončení Langera na Oktagone v Bratislave mohli budiť rešpekt zostal Pirát stáť v strede Oktagonu a diktovať tempo zápasu. Týmto spôsobom sa Pirátov výkon výrazne odlišoval od predchádzajúcich vyzývateľovi Vémolu, ktorých veľkosť zápasu pohltila a znemožnila ich šance na úspešný výsledok.

Kvalitná príprava

Posledným, no možno najdôležitejším aspektom, ktorý priviedol Piráta k najväčšiemu víťazstvu v doterajšej kariére bola kvalitná príprava. Tú absolvoval Krištofič po boku svojich tímových kolegov v Spartakus fight gyme, kde ho mal na starosti jeden z hlavných trénerov SFG Jan Hudák.  Okrem tradičných sparingpartnerov pomáhali Pirátovi a Čepovi na ich ceste do O2 arény aj členovia slovenskej reprezentácie vo wrestlingu, ktorých v jednom z rozhovorov spomínal aj druhý menovaný.

Súhlasíme s mojím výberom? Ktoré aspekty boli rozhodujúce podľa vás?