Veľký úpadok, veľkej hviezdy. 5 dôvodov, prečo sa z najväčšej hviezdy stal podpriemerný zápasník.

Gábor Borároš prehral na turnaji RFA X IAF v Nových Zámkoch po jednom z najslabších výkonov svojej kariéry s Frederikom Komuenhom, ktorý ho ukončil na TKO v 2 kole. Svojho času najväčšia hviezda československého MMA zažíva veľký kariérny úpadok umocnený očakávaniami, ktoré od neho fanúšikovia na domácej scéne mali.

V tomto článku poukážem na 5 hlavných dôvodov, prečo u bývalého šampióna Oktagon výzvy došlo k tak výraznému kariérnemu úpadku. 

Prehnané očakávania

Po víťazstve nad Pascalom Kloserom na Cage Fighting Komárno mal Gábor skóre 13:3 a 6 víťazstiev v rade. Okrem toho bol šampiónom v tej dobe absolútne jedinečného projektu Oktagon výzva, ktorý zbúral predsudky o MMA zápasníkoch a na trvalo zmenil ich status v spoločnosti. Práve táto kombinácia prispela k veľkým očakávania od fanúšikov na domácej scéne, ktorí ho v tej dobe vnímali ako kandidáta na prvého slovenského reprezentanta v UFC. Po niekoľkých prehrách s menej známymi zahraničnými súpermi sa však sen o UFC rozplynul a prišla krutá realita.

Nezvládnutie popularity

Počas vysielania, no najmä po skončení reality show Oktagon výzva bol Gábor Borároš vnímaný, ako najväčšia hviezda MMA na domácej scéne. Prvá vlna mladých fanúšikov bojových športov v tomto období považovala Gábora za významnú športovú celebritu, ku ktorej vzhliadala. Práve faktor náhlej popularity a návalu sponzorov a spoluprác, o akých sa v tej dobe MMA zápasníkom v Čechách a na Slovensku ani nesnívalo, bol príliš na to, aby ho v tej dobe 24 ročný Gábor dokázal spracovať a vziať si z toho len to správne. Výsledkom nezvládnutia popularity a väčších finančných možností bolo aj niekoľko káuz, ktorými si medzi stále erudovanejšími fanúšikmi MMA dobré meno neurobil.

Nepomer v kvalite súperov

Je pravdou, že na začiatku svojej kariéry v Oktagone bol Gábor iným zápasníkom, ako je dnes. K jeho statusu najväčšej hviezdy organizácie však výrazným spôsobom prispel aj sám Oktagon, ktorý mu z počiatku nedával tak náročných súperov. Od momentu, kedy sa úroveň jeho súperov zdvihla dnes už na priemerných zápasníkov Oktagonu, začal výrazne strácať po technickej aj taktickej stránke a jeho zápasové nastavenie, ani agresivita už nestačili na to, aby predčil kvalitne pripravených súperov.

Nedisciplinovanosť

Počas natáčania prvej série Oktagon výzvy sa zdal byť Gábor príkladným športovcom, ktorý nemyslí na nič iné, ako na zlepšovanie svojich zápasníckych schopností. Počas jeho pôsobenia v Oktagone sa však niekoľko krát ukázalo, že nie je tak disciplinovaný, ako sa zdá. Vynechávanie tréningov MMA v kombinácií s dlhodobo neudržateľnou životosprávou, v rámci ktorej Gábor aj podľa informácií od ľudí z jeho okolia, dával prednosť skôr iným aktivitám, ako športu spôsobilo, že nedokázal udržať krok so zápasníkmi na tej najvyššej úrovni. Istú známku nedisciplinovanosti a neprofesionality už ukázal aj v RFA, kde niekoľko krát meškal na rozhovory, ktoré tvorili jadro proma na turnaj RFA X IAF v Nových Zámkoch.

Viac činiek, ako MMA

5 a zároveň posledný bod v našom článku je niečo, na čo už dlhodobo upozorňovali Gáborovi tréneri a ľudia, ktorí boli súčasťou jeho prípravy na jednotlivé zápasy. V snahe udržať sa vo forme, ktorá je dôležitá skôr na marketingové účely ako do MMA venoval rodák z Trhovej Hradskej až príliš času svojej fyzickej konštitúcii a nie rozvíjaniu svojich schopností v zmiešaných bojových umeniach. Do istého času sa mu však aj napriek deficitu špecifického tréningu bojových športov darilo tento nedostatok prekrývať silou a kondíciou. Posledné zápasy však ukázali, že ani tomu, v čom kedysi vynikal, dnes už nevenuje takú pozornosť.

Základný kameň, ktorý stál pri zrode Oktagonu

Aby sme však neboli len negatívny, musíme uznať, že Gábor Borároš stál ako jeden z prvej 8 účastníkov reality show Oktagon výzva pri zrode organizácie a výraznou mierou sa pričinil k rozvoju celej domácej scény. A či ho už máme radi, alebo nie, už navždy bude v histórii československého MMA zapísaný ako prvá veľká hviezda dnes už svetovej organizácie Oktagon MMA.