Prvý český šampión UFC, skvelý debut či svetové mená. Čo nám priniesol rok 2022 v MMA?

Rok 2022 nám v MMA priniesol naozaj parádnu šou. Poďme sa spoločne poohliadnúť za týmto rokom a pripomeňme si top 10 highlightov tohto roku, na ktoré československá scéna nezabudne.

 

10. CESTA MARTINY JINDROVEJ V PFL.

Česká reprezentantka Martina Jindrová štartovala v slávnej PFL v pyramíde ľahkej váhy. V základnej časti porazila Vanessu Melo aj kazachánsku súperku menom Zamzagul Fayzallonva. V základnej časti skončila 3 so 4 postupujúcich a v semifinále sa stretla s dlhoročnou šampiónkou Kaylou Harrison, na ktorú nestačila.

 

9. ŠAMORÍNSKY OKTAGON PRIME 5.

Jediný PRIME turnaj OKTAGONU tento rok sa odohral 26.03. a priniesol výborné zápasy. Zvíťazili tu Rafael Xavier, strelec Kaik Brito či „Kelt“ Christian Jungwirth. V hlavnom zápase došlo k naozaj kontroverznému bodovému rozsudku. Po 3 kolách si sám Veličković myslel, že s Matém Kertészom prehral, napokon však zvíťazil a maďarský borec neskrýval sklamanie.

 

8. OKTAGON 31 A VYPREDANÁ O2 ARÉNA. 

Prvý turnaj histórie s dvomi titulovými zápasmi. O ten právoplatný sa pobili KinclPirát, ktorí si to rozdali v strednej váhe a o ten dočasný sa stretli Losene Keita a Rony Paradeiser. Parádne UDG zápasy, výhra Kincla, nádherné prestrelky a brutálna atmosféra. Otvorenie roku ako sa patrí.

 

7. VSTUP RFA NA SCÉNU.

Na domovskej scéne číha nový predátor – organizácia RFA. Všetko to začalo 12.3. v Bratislave v NTC aréne. Na turnaji RFA Warmup si výhry pripísali domáce esá ako Brichta, Možný, Hošek či Vojčák. Organizácia po tomto turnaji úspešne pokračuje v svojom ťažení a naďalej prináša skvelé turnaje.

 

6. FENOMÉN CLASH OF THE STARS.

Bizárne zápasy, ktoré sa podobajú na MMA sú po celom svete na vzostupe. To využil bývalý fighter OKTAGONU Tomáš Linh Le Sy a 22.1. sa odohral prvý turnaj „organizácie“, ktorá zastrešuje „bojovníkov“ ako speváci, kulturisti či sbskári sa tuto stala brutálne populárna. Grznár, Kotlár či herečky z filmov pre dospelých ako Silvia Dellai, ktorí majú od MMA ďaleko, ale bavia kurióznymi zápasmi ako napríklad 2 na 1.

 

5. ČESKO A SLOVENSKO SA PREBÍJA DO SVETA.

Na galavečeroch UFC sa tento rok predstavilo celkom 6 bojovníkov UFC z našich končín. Mimo Skvelého Jiřího Procházku sa predstsvili ďalšie mladé talenty. V contendri neuspel Matěj Peňáz, ktorý o svoju šancu tvrdým KO prišiel. Tereza Bledá síce vyhrala svoj zápas contendru, no kontrakt nedostala. Ten prišiel až o mesiac na to telefonátom od UFC. 2 zápasy si tento rok odkrútil Martin Buday, ktorý porazil Barnetta i Brzeskiho. Lajoš Klein si tento rok pripísal taktiež 2-0, keď porazil Smitha a Jonesa. Predstavila sa aj prvá Češka v UFC Lucie Pudilová, ktorá porazila Wu Yanan. A Dávid Dvořák prehral s Nicolauom, 17.12. ho však čaká súboj s Manelom Kapem.

 

4. KRÁTKA ALE BRUTÁLNA CESTA VOJTĚCHA GARBU.

Mladý talent, ktorý sa predstavil ako hlavný hrdina RFA 3. Tam šokujúco porazil Gorana Reljića. Dostal sa na 115. priečku svetového rebríčka poloťažkej váhy, na turnaji RFA 5 však podľahol svetovej 83. Brucovi Soutovi a následne ukončil kariéru.

 

3. OKTAGON PRVÝKRÁT ZA HRANICAMI V NEMECKU.

OKTAGON 33 odpálil novú éru tejto organizácie. Frankfurtská Festhalle bola svedkom víťazstva Loseneho Keitu nad Buchingerom, čím získal titul ľahkej váhy. Okrem toho sa predstavila nemecká elita v zostave Stephan Pütz, Hatef Moeil, David Zawada, Michael Deiga Scheck a mnohí ďalší. Všetci z menovaných si pred domácim publikom pripísali výhry a pripravili pôdu pre ešte vydarenejší Oktagon 36. V tom si výhru pripísali Eckerlin, Pütz i Moeil a tretí nemecký turnaj bude OKTAGON 41 v Mníchove vo februári budúceho roku.

 

2. PODĽA MNOHÝCH NAJLEPŠÍ TURNAJ HISTÓRIE OKTAGONU – OKTAGON 37.

Prvý turnaj histórie OKTAGONU s dvomi právoplatnými titulovými zápasmi (ani jeden s titulových zápasov nebol dočasný). Neporazený David Kozma, šampión weltru od OKTAGONU 10 strávil na tróne 4 roky. A v OKTAGONE ho porazil jediný muž – brazílsky expres Kaik Brito. V hlavnom predzápase sa po nádhernej 5 kolovej bitke o titul perovej váhy Medzi Sanikidzem a Tichotom. Uspel prvý menovaný, ktorý po svojom výkone zvracal únavou. Zvíťazil aj Vlasto Čepo, ktorý pripravil pôdu na očakávaný duel s Peňázom či víťazstvo Pałasza, ktorý sa KO Dajčmana jasne prihlásil o titulovú šancu.

 

1. UFC 276, TRI TITULY V JEDEN VEČER A PRVÝ ČESKÝ ŠAMPIÓN HISTÓRIE UFC.

V zápase roku 2022 sa o titul poloťažkej váhy postavili tvárou v tvár Glover Teixeira a Jiří Procházka. Brazílsky šampión vyhrával 3:1 na kolá, ale keď sa zdalo všetko stratené, 28 sekúnd pred koncom zápasu Procházka nasadil škrtenie, z ktorého Glover nedokázal výjsť a titul si doslova ukradol pre seba. Na turnaji ešte obhájila titul Valentina Shevchenko, ktorá porazila Tailu Santos a titul získala aj Zhang Weili po tom, ako ukončila poľskej legende Joanne Jedrzejczyk kariéru.

 

Na ktorý moment z tohto roku najradšej spomínate vy?