Aké najhoršie zranenie videla? S kým je najväčšia zábava a kto býva nepríjemný? Vyspovedali sme cutmanku Kateřinu Albrechtovú.

Neodmysliteľnou súčasťou MMA turnajov sú bezpochyby cutmani, ktorých úlohou je starostlivosť o všetkých zápasníkov počas priebehu galavečera. Cutmani môžu výrazným spôsobom zasiahnuť aj do priebehu zápasu, keď svojim včasným ošetrením dokážu predĺžiť čas bojovníkov v zápase.

Práve preto sme sa rozhodli, že na našom webe vyspovedáme cutmanku Kateřinu Albrechtovú. Tá nám v rozhovore mimo iné prezradila aj to, aké najhoršie zranenie v rámci svojej kariéry zažila.

Ako dlho sa pohybujete vo svete MMA?

„Vo februári to budú dva roky. Stále si pamätám svoj prvý turnaj. Bol to Oktagon 31 v O2 aréne, od ktorého Patrik Kincl drží svoj titul.“

Ako ste sa dostala k práci cutmanna?

„Rada by som zmienila nejakú zaujímavú historku, ako som sa k tomu dostala, ale stalo sa to úplnou náhodou.

Bol covid, chystal sa Oktagon 31 a ozvala sa mi kamarátka, že pre mňa má skvelú ponuku. V tej dobe som MMA ešte vôbec nesledovala a reagovala som spôsobom, že či sa zbláznila a že do toho nikdy nepôjdem. Nakoniec som ale šla a odvtedy som si to zamilovala.“

Čo vás na tejto práci baví najviac?

Baví ma tá rozmanitosť. Ten moment keď hrať nástupovka a zápasník postupne prichádza až ku mne, je to pre mňa istý zdroj adrenalínu.

Predovšetkým pri ošetrovaní v klietke, keď máme minútu na to, aby sme zhodnotili situáciu a čo najefektívnejšie „opravili“ zápasníka do ďalšieho kola.

Pri tejpovaní mám zase možnosť nahliadnuť na úplne inú stránku zápasníka. Napríklad pri amatéroch, keď majú niektorí chlapci svoj prvý zápas a sú vystresovaný, tak ich mám možnosť trochu podporiť.“ 

Aké najhoršie zranenie ste v klietke videla?

Napadá ma zlomenina holennej kosti Strelczyka, alebo zlomenina čeľuste. Desivé zranenie sú často vidieť pri zápasoch bez rukavíc.

Ak by ste mala vybrať najväčšiu hviezdu, o ktorú ste sa počas galavečera starala, kto by ňou bol?

„Tu mi napadne jednoznačne Ole Magnor. Na tejpoch panuje vždy skvelá atmosféra, on aj celý jeho tím majú skvelý zmysel pre humor a vždy si skvele pokecáme.

Niekoľko krát som sa starala o tejpy Jonasa Mågårda, zo známych mien ma ešte napadá Filip Macek, Daniel Škvor alebo Lohoré.“

Môžete v skratke opísať aspoň jeden vtipný zážitok, ktorý sa vám stal na turnaji?

„Vybavil sa mi moment z tohtoročnej Štvanice, keď som po zápase bežala ošetriť a utrieť zápasníka a on ma z radosti z víťazstva objal. A na vtipné zážitky je určite bohatý každý galavečer COTS. Napríklad ošetrovanie pri vankúšovej bitke.“

Stáva sa, že sú na vás zápasníci aj nepríjemní?

„Nebudem menovať konkrétne ale občas sa to stane. Niekedy zápasník počas prestávky trebárs ošetriť nechce, nadáva alebo je protivný pri tejpovaní. Väčšinou je to ale spôsobené návalom emócií, čo sa dá veľmi dobre pochopiť. V rámci našej profesionality vieme, ako sa zachovať v takom prípade.“

Máte nejakú vysnívanú organizáciu prípadne galavečer, na ktorom by ste sa chcela zúčastniť v úlohe cutmanna?

„Konkrétnu organizáciu asi nemám. Oktagon je samozrejme vždy obrovský zážitok ale mňa veľmi baví jazdiť aj na menšie galavečery alebo napríklad na MMA ligu. 

Je to miesto, kde sa začínajú tie budúceho veľké hviezdy, ktoré potom sledujeme napríklad práve v Oktagone.“

Čo by ste poradili mladým ľuďom, ktorí by sa takisto chceli účastník turnajov v pozícii cutmanov?

„Primárne ide o zapálenosť človeka pre danú vec. Nesmie sa hlavne zľaknúť krvi a musí byť zodpovedný, keďže zodpovedá za zdravie zápasníka na galavečery.“

Dnes už každá zem má svoj primárny cutman tím či asociáciu, a je teda dobré ju v tomto prípade kontaktovať. Profesia cutmana potom stúpa v dvoch rovinách. Tými sú prax a možnosť získania národných aj medzinárodných certifikátov.“ Konštatovala Kateřina Albrechtová, ktorá je súčasťou dnes už známeho alpha cutman tímu. Ten je súčasťou popredných turnajov na domácej scéne už niekoľko rokov a aj podľa samotných zápasníkov odvádzajú členovia tohto tímu na galavečeroch kvalitnú prácu.